Wymiana oleju

Olej silnikowy jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym w samochodzie. To dzięki niemu układ smarowania może prawidłowo działać. Zatem, co jakiś czas powinna być wykonywana wymiana oleju samochodowego. Co ile? Wyjaśniamy!

Kiedy wymiana oleju i filtrów?

Częstotliwość wymiany oleju uzależniona jest od marki pojazdu – każdy producent informuje, co ile przejechanych kilometrów powinna być wykonana wymiana oleju silnikowego i jaka jego ilość jest potrzebna. Wielu mechaników zaleca, by olej wymieniać po około 15-17 tysiącach przejechanych kilometrów, a w autach miejskich nawet wcześniej – po 10-12 tysiącach kilometrów. Później filtr oleju nie może zatrzymywać zanieczyszczeń, a więc olej ulega zużyciu. W przypadku samochodów, które nie są używane przez większą część roku i pokonują jedynie kilkaset kilometrów, zalecana jest wymiana oleju silnikowego raz w roku.

A co z olejami „long life”? Czy rzeczywiście można na nich przejechać 30 tysięcy kilometrów? Postęp technologiczny coraz bardziej wydłuża żywotność oleju, ale przejechanie aż 30 tysięcy kilometrów w warunkach miejskich czy nawet na autostradzie to tylko chwyt marketingowy.

Jak wybrać olej silnikowy?

Wybierając olej silnikowy, należy kierować się możliwościami silnika i wymaganiami producenta. Należy zwrócić uwagę na:

  • Klasę jakości (aprobatę)
  • Normę jakości
  • Poziom lepkości – określany przez dwa parametry:
  • – lepkość zimowa (0W-25W) lub letnia (W8-W60)
    – lepkość: niska (rzadko stosowana), średnia (najpopularniejsza, pasująca do większości silników) lub wysoka (zalecana do silników aut starszych i sportowych)

Nie wiesz, jaki olej będzie najlepszy dla Twojego silnika? Bez obaw, specjaliści MOTOEWOLUCJI doradzą Ci przy wyborze!

Wymiana oleju i filtrów: dlaczego nie można jej zaniedbać?

Olej silnikowy pełni w aucie wiele funkcji, między innymi: zmniejsza tarcie między tłokami a cylindrami, redukuje opory pracy silnika czy chroni przed korozją.

Częstotliwość wymiany oleju ma wpływ na trwałość silnika, osprzętu i zużycie paliwa. Ta nieskomplikowana czynność jest zarazem niezwykle ważna – o wiele trudniejsze i kosztowniejsze będą naprawy usterek spowodowanych brakiem wymiany oleju samochodowego.

Potrzebujesz wymienić olej w swoim aucie? Świetnie trafiłeś/aś! Motoewolucja to kompleksowy serwis samochodowy. Wśród świadczonych przez nas usług jest między innymi profesjonalna wymiana oleju samochodowego. Zapraszamy i zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z całością naszej oferty!

Close Menu