Wymiana paska rozrządu

Kiedy potrzebna jest wymiana paska rozrządu w aucie? Czy można wykonać ją samodzielnie?

Pasek rozrządu i jego rola w samochodzie

Pasek rozrządu przenosi napęd z wału korbowego na wałek (wałki) rozrządu. Prawidłowe działanie paska rozrządu reguluje otwieranie i zamykanie zaworów dolotowych i wylotowych. Choćby niewielkie opóźnienie tych procesów może doprowadzić do poważnej awarii silnika. Z tego względu sprawny pasek rozrządu to kwestia kluczowa!

Pasek rozrządu składa się z kilku elementów: gumy syntetycznej, kordu z włókna węglowego, powłoki antystatycznej. Ze względu na to, że zrobiony jest z gumy – z czasem ulega zużyciu. Dlatego do bezpiecznej i bezawaryjnej jazdy niezbędna jest regularna wymiana paska rozrządu. Eksperci szacują, że należy j przeprowadzać co 60-120 tysięcy przejechanych kilometrów lub po około 5 latach (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej interwał czasowy lub kilometrowy). Jednak najlepiej regularnie sprawdzać stan paska rozrządu w swoim samochodzie, ponieważ na jego żywotność ma wpływ kilka czynników, np. rodzaj silnika, inne usterki silnika, wycieki płynów, nieszczelności.

Co się stanie, gdy pasek rozrządu się zerwie?

Jeśli pasek rozrządu ulegnie zerwaniu, pojawią się zaburzenia w pracy silnika, które uniemożliwią jego dalszą pracę. W przypadku silnika kolizyjnego (czyli 98% silników samochodowych), zerwany pasek spowoduje uderzenie zaworów w tłoki i ich uszkodzenie. W skrajnych przypadkach zniszczeniu mogą ulec także wałki rozrządu, głowica, panewki czy wał korbowy.

Szybka i fachowa wymiana paska rozrządu w Motoewolucja

Nasz serwis oferuje sprawną i bezproblemową wymianę paska rozrządu. Zajmiemy się także zerwanymi paskami oraz innymi uszkodzeniami, które przez niego powstały.

Możesz próbować wymienić pasek rozrządu na własną rękę, ale w przypadku niektórych samochodów jest on zlokalizowany w ciężko dostępnym miejscu. Wymiana zajmie sporo czasu, a jeśli zostanie wykonana nieprawidłowo, może spowodować uszkodzenia, które będą znacznie kosztowniejsze niż cena wymiany paska rozrządu w profesjonalnym serwisie.

W Twoim samochodzie potrzeba wymienić pasek rozrządu? Zapraszamy do Motoewolucja – nasi fachowcy zrobią to za Ciebie! Szukasz jakiejś innej usługi? Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą!

Close Menu